Bielsko-Biała to z pewnością nie pierwsza nazwa miejscowości, którą kojarzymy z górami. Jednak pasma Beskidu Śląskiego i Małego, które ją otaczają to idealna propozycja dla początkujących. Od spacerów po niższych szczytach można też zacząć rozgrzewkę przed sezonem wspinaczkowym w wyższych partiach gór. Jakie szlaki mamy do dyspozycji w sąsiedztwie Bielska-Białej?
Beskid Śląski – trasa na 3 dni
Z Bystrej na Klimczok
Wśród najpopularniejszych szlaków w Beskidzie Śląskim znajduje się te z Bystrej na Klimczok. Można skorzystać z trzech wariantów drogi. Pierwszy z nich – szlak zielony – wiedzie przez Kołowrót. Jeśli zechcielibyście podążać nim dalej, dotrzecie aż do Skrzycznego, a następnie Baraniej Góry – najwyższego szczytu tego pasma górskiego. Szlakiem niebieskim dojdziecie natomiast na Klimczok przez Magurę. Ostatnia ścieżka, oznakowana kolorem żółtym, prowadzi przez Meszną i Chatę Na Groniu. Spacerując tą trasą zobaczycie także legendarne “spalone” schronisko na zboczach Magury. Warto poznać jego historię! Każda z wymienionych wycieczek zajmie Wam około trzech godzin.
Magurka z Wilkowic (i nie tylko!)
Na Magurkę w sąsiednim Beskidzie Małym również prowadzi kilka szlaków. Możemy pójść tym najpopularniejszym, wyruszając z Wilkowic. Oznaczeniem ścieżki jest kolor zielony. Istnieją jednak jeszcze dwie alternatywy. Szlak czerwony poprowadzi nas do celu z Mikuszowic przez Rogacz, natomiast niebieski oznacza drogę Lipnik Kopiec – Gaiki – Magurka. Wytrwali mogą poszerzyć zakres wspinaczki o wejście na niedaleki Czupel. Opisane trasy pokonacie w dwie do nawet czterech godzin.
Czantoria i okolice
Na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, przez który przebiega granica Polski z Czechami, możecie wejść lub wjechać. Pierwsza propozycja to szlaki turystyczne z Ustronia, które wiodą nas przez cudowne krajobrazy. Jeśli jednak chcecie spróbować czegoś innego, niż piesze wycieczki, polecamy skorzystanie z kolei linowej. Ta na Czantorię jest prawdziwą nowinką techniczną – zaprojektowano ją tak, aby podczas drogi dobrze mogły poczuć się także osoby niepełnosprawne. Wyposażona w specjalny system hamowania oraz mocowania na rowery, spełnia najwyższe oczekiwania turystów. Gwarantujemy, że będziecie zadowoleni z obcowania z Beskidem Śląskim, niezależnie od wyboru, jaki podejmiecie. 🙂